Používaním stránok maxivyber.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií o používaní cookies.

„Veľké osobnosti vždy narážali na odpor priemerných ľudí.“
Albert Einstein

16 °CZatiahnutá oblačnosťZatiahnutá oblačnosťBratislava, SK
Reklama

Garnát je jedným z najhlučnejších tvorov na svete.

Zdroj http://www.todayifoundout.com🕔 9:00, 15. máj 2015    1448x

Garnát je jedným z najhlučnejších tvorov na svete.

Garnát Alpheus heterochaelis, patriaci do rodu Alpheidae, patrí k najhlučnejším na svete. Napriek tomu, že tento drobný tvor dorastá do dĺžky len 3 – 5 cm, dokáže byť hlučnejší ako tryskový motor.

Tieto kôrovce sú zvyčajne tmavo-zelenej farby a vyskytujú sa v plytkých vodách tropických a polotropických morí (Mexický záliv, Atlantik, Stredomorie). Ľahko ich spoznáte a odlíšite od iných kôrovcov podľa nerovnako veľkých klepiet. Majú jedno „normálne“ klepeto a jedno výrazne väčšie, čo spôsobuje, že garnát vyzerá akoby mal na sebe obrovskú boxerskú rukavicu. Garnát môže byť „ľavoruký“ alebo „pravoruký“, tzn. že toto špecifické klepeto môže narásť buď na ľavej alebo na pravej paži. Na rozdiel od pravidelných, súmerných klepiet iných kôrovcov majú tieto živočíchy špecifické ukončenie klepeta, ktoré vyzerá skôr ako pištoľ s dvoma časťami – jedna časť svojim pohybom tam a späť v pravouhlej polohe pripomína kladivo a druhá časť je pevná, nepohyblivá. Pohyblivá časť sa uvoľňuje a zapadá presne do polohy zúbkovaného výrezu pevnej časti klepeta.


Donedávna sa uvádzalo, že hlasný zvuk vzniká pri náraze týchto častí klepiet o seba (pri zatváraní klepeta). Avšak aktuálne výskumy ukázali, že to nie je pravda. Pri zaklapnutí klepeta veľkou rýchlosťou sa vymrští prúd vody rýchlosťou cca. 100 km/hod, čo spôsobí nízky tlak v dutine a hlasné zacvaknutie klepeta. Tento jav sa dá vysvetliť na základe Bernoulliho rovnice vychádzajúcej zo zákona zachovania energie v ustálenom toku kvapaliny. Zjednodušene povedané, keď sa kvapalina pohybuje nad určitú rýchlosť, tlak vo vnútri kvapaliny klesá. Pri poklese tohto tlaku vznikajú drobné kavitačné (vzduchové) bubliny, ktoré pôsobením tlaku okamžite pukajú/praskajú, pričom vydávajú hlasný zvuk.


Celý proces od zacvaknutia klepeta po puknutie bublín a hlasného zvuku je takmer okamžitý a prebieha počas 300 mikrosekúnd. Výskumníci boli schopní študovať mimoriadne schopnosti tohto fascinujúceho tvora vďaka ultra vysokorýchlostným kamerám, ktoré zaznamenávajú až 40 000 snímok za sekundu.


Garnáty používajú túto výnimočnú schopnosť pri love koristi. Počas lovu sa skrývajú v tmavej štrbine a „vystreľujú“ svoje honosné bubliny na potenciálnu korisť. Tlak vznikajúci pri pukaní bublín je dostatočný na to, aby omráčil prechádzajúceho kraba alebo dokonca usmrtil malú rybu. Takto omráčenú korisť si garnáty ľahko vtiahnu do svojej skrýše, kde ju zožerú.


Potápači pri sledovaní veľkej kolónie týchto živočíchov prirovnali zvuk praskajúcich bublín k praskajúcemu tuku na panvici, alebo ako keby 100 ľudí naraz pukalo bublinkovú fóliu, alebo ako keby 100 ľuďom naraz praskali ich kĺby. Garnát je ľahko pomýliteľný s krevetou. Ale je medzi nimi istý fyziologický rozdiel, aj keď chuťovo sú veľmi podobné. Garnát má šedé a priehľadné telo a je veľmi zdravou a diétnou delikatesou. Obahuje veľké množstvo bielkovín, omega-3 mastných kyselín, zinku, jódu, vápniku a vitamínu B12. Najčítanejšie články