Používaním stránok maxivyber.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií o používaní cookies.

„Váš čas je obmedzený. Nepremárnite ho tým, že žijete život niekoho iného. Nedovoľte, aby hluk názorov druhých utopil váš vnútorný hlas. Majte odvahu nasledovať svoje srdce a intuíciu. Oni už vedia, čo naozaj chcete, aby sa stalo. Všetko ostatné je..“
Anonym

16 °CZatiahnutá oblačnosťZatiahnutá oblačnosťBratislava, SK
Reklama

Čím viac kávy pijete, tým viac rokov žijete.

Zdroj www.mujerhoy.com🕔 9:00, 24. august 2015    718x

Čím viac kávy pijete, tým viac rokov žijete.

Káva – nápoj, ktorý lekári po mnoho rokov zatracovali, je dnes považovaný za zdroj života. Má mnoho pozitívnych účinkov, okrem iného znižuje riziko úmrtia!

Viacero hĺbkových štúdií preukázalo, že ľudia, ktorí pijú viac kávy nielenže žijú dlhšie, ale je u nich aj nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby, diabetesu typu 2, ako aj cirhózy a ďalších chorôb. Káva je omnoho viac, ako len tmavý nápoj, ktorý si každé ráno pripravíte, aby vaše telo začalo „fungovať“. Vedci zistili, že káva obsahuje stovky užitočných látok, čo pred rokmi netušili. 
Keď horúca voda pretečie cez pomletú kávu, tieto substancie – mnohé z nich zatiaľ neidentifikované – sa stávajú súčasťou nápoja, ktorý pijete a vytvárajú tak benefity pre vaše telo.
Káva obsahuje kofeín, zdroj bohatý na antioxidanty – látky, ktoré chránia vaše bunky, membrány, DNA a ďalšie štruktúry vášho organizmu pred okysličovaním. Zjednodušene povedané, okysličovanie je jeden z mechanizmov zodpovedných za starnutie a za vznik ochorení ako je rakovina, či kardiovaskulárne choroby. 
Ak si uvedomíte, ako sa kávou v minulosti opovrhovalo – práve káva bola častokrát jednou z prvých vecí, ktoré nám lekári zakazovali – dnes sa preukázalo, že je hlavným zdrojom antioxidantov v strave Európanov, predčiac všetky druhy ovocia i zeleniny.
Množstvo kávy, ktoré pozitívne vplýva na dlhovekosť, je asi 4 až 5 šálok denne. Takouto „dávkou“ si muži znižujú riziko úmrtia o 12% a ženy až o 16%. Už jedna šálka kávy denne znižuje riziko úmrtia o 5 – 6%.
Pri pozorovaní príčin úmrtia bolo zistené, že obzvlášť káva znižuje riziko úmrtia v dôsledku infekcií, respiračných chorôb, diabetesu typu 2, kardiovaskulárnych chorôb a dokonca aj tráum a nehôd. Je zaujímavé, že bezkofeínová káva má rovnaké účinky ako prekvapkávaná káva, čím sa vylučuje kofeín ako príčina.
Aby toho nebolo málo, nové štúdie preukázali, že káva obzvlášť pozitívne vplýva na duševné zdravie žien. Pravidelné pitie kávy znižuje u žien riziko depresie o 20% a samovrážd o 53%.
Ďalším pozitívnym efektom je kontrola hmotnosti, v tomto prípade prekvapkávanou kávou. Niekoľko štúdií preukázalo, že kofeín obsiahnutý v káve je jednou z mála rastlinných látok, ktoré v skutočnosti stimulujú metabolizmus a pomáhajú spaľovať tuky. 

Najčítanejšie články